Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

STYRIA W NASZYCH OCZACH JEST ZIELONA, PACHNĄCA JABŁKAMI I OLEJEM Z PESTEK DYNI

  • Wyjazd do Syrii

    Wyjazd do Syrii

Uczennice i uczniowie kl. 5D5 oraz 5B5 naszej szkoły uczestniczyli w trzeciej części projektu „STYRIA W MOICH OCZACH” i wraz z opiekunką panią Dorotą Grzywną w dniach 18.-20.09.2023r., wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do Styrii.

W programie było zwiedzanie miasta i bazyliki partnerskiego miasta Mariazell, które należy wraz z Częstochową do Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Maryjnych Europy - Shrines of Europe. Grupę powitał pan Walter Schweighofer- burmistrz miasta Mariazell.

Następny dzień poświęcony był miastu Graz - stolicy Styrii, gdzie po zwiedzaniu osobliwości obserwowano obrady sejmiku krajowego. Było to możliwe dzięki współpracy częstochowskiego oddziału Towarzystwa Polsko-Austriackiego w Częstochowie z Referatem ds. Międzynarodowych i Europy Urzędu Rządu Krajowego Styrii w Grazu.

Jedną z wielu atrakcji pobytu była przejażdżka koleją, której trasa wiedzie przepięknym turystycznym szlakiem przez Semmering z Mürzzuschlag do Gloggnitz.

W podróży powrotnej można było zachwycać się osobliwościami stolicy Austrii, a panoramą Wiednia ze wzgórza Kahlenberg, skąd nasz Król Jan III Sobieski ruszył na decydującą bitwę przeciwko Imperium Osmańskiemu w dniu 12.09.1683r.

Organizatorem projektu „Styria w moich oczach” był częstochowski oddział Towarzystwa Polsko- Austriackiego przy współpracy Szkolnego Centrum Turystyki Austrii przy ZSE w Częstochowie.

 

GALERIA

 

bip