Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

Rewizyta młodzieży niemieckiej z Waldenburga

  • logo PNWM

    logo PNWM

  • Rewizyta młodzieży niemieckiej z Waldenburga

    Rewizyta młodzieży niemieckiej z Waldenburga

Od 20 marca do 24 marca br. gościliśmy młodzież z Europejskiego Gimnazjum w Waldenburgu w Saksonii. Podobnie jak to było w listopadzie 2022 roku, (kiedy to młodzież naszej szkoły gościła w Waldenburgu) i teraz uczniowie realizowali projekt kulturowy związany z tradycjami regionu, w którym odbywa się wymiana młodzieży.

Młodzież w ciągu tych kilku dni mogła uczestniczyć w sportowych zajęciach integracyjnych w kompleksie SPORTOWO- REKREACYJNYM SCOUT w Częstochowie; w warsztatach tanecznych w Koszęcinie z solistką Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk- w czasie, których uczyła się Trojaka- śląskiego tańca ludowego i warsztatach etnograficznych prowadzonych przez panią etnograf, gdzie nabyła wiedzy na temat śląskich strojów ludowych i obrzędów związanych z zalotami dla panien i kawalerów, czy zamążpójściem. Uczniowie bogatsi w tę wiedzę wykonywali również na warsztatach w szkole wianki i kotyliony- elementy potrzebne do występu końcowego, czyli pokazu tańca wieńczącego projekt. Oczywiście chcieliśmy pokazać naszym gościom urokliwe miejsca regionu i miasta. W związku z tym zwiedzaliśmy Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze i zamek w Koszęcinie. Odbyliśmy rallye po Częstochowie, wykonując zadania w specjalnie przygotowanej karcie pracy; a także bardzo wyczerpujący trekking po Jurze Krakowsko- Częstochowskiej zakończony pożegnalną kolacją i konkursem dla młodzieży i nauczycieli w Olsztynie koło Częstochowy. W ramach projektu, który dofinansowała „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności na płaszczyźnie językowej i kulturowej. Jednak najważniejsze jest to, że młodzież, która w Waldenburgu nawiązała nowe znajomości, a może i nawet przyjaźnie mogła je teraz umacniać.

Dziękujemy naszym Gościom za przybycie i wspólne spędzenie czasu, a naszej młodzieży za fantastyczne ich przyjęcie, postawę i energię.

 

bip