Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

Marian Zembala

12.06.2014r. gościem uczniów i nauczycieli ZSE w ramach Kontrolowanego Gadu - Gadu był prof. Marian Zembala. Nasz gość to wybitny kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu,  członek Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Zajmuje się transplantologią serca i płuc, w 1997 jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca. W 2011 został przewodniczącym Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. Profesor z młodzieżą rozmawiał o etyce, transplantologii, ulubionych książkach, czasach młodości,gdy był uczniem liceum. Ten pełen optymizmu pasjonat medycyny zachęcał młodzież do sportu, aktywności, nauki, rozwijania pasji, szacunku dla własnego ciała i zdrowia, przestrzegał przed używkami. Jak każdy gość Kontrolowanego Gadu- Gadu odcisnął dłoń do Szkolnej Alei Gwiazd i pozostawił pamiątkę na licytację.

17 października 2014r. młodzież Ekonomika z klas: 1a, 1d, 1e, 1f, 2c, 3a, 3th, 3d wzięła udział w spotkaniu z prof. Marianem Zembalą, współpracownikiem Zbigniewa Religi, któremu to było dedykowane piątkowe zgromadzenie. W sali kinowej Cinema City w Galerii Jurajskiej pojawili się również: Wiceprezydent Miasta Częstochowy p. Jarosław Marszałek, Przewodniczący Rady Miasta p. Zdzisław Wolski, Dyrektor Pogotowia Ratunkowego p. Janusz Adamkiewicz, Naczelnik Wydziału Edukacji p. Magdalena Dębska, Dyrektor  Delegatury KO w Częstochowie p. Małgorzata Deska, Zastępca Dyrektora ds. Finansowych i Zamówień Publicznych MZDiT p. Emilia Trzepizur, przedstawiciele świata mediów. Prof. Marian Zembala opowiadał o transplantologii, swoim mistrzu i przełożonym Zbigniewie Relidze, o trudnych początkach transplantacji serca w Polsce, a także po raz kolejny apelował do młodzieży o szacunek dla własnego ciała i zdrowia, przestrzegał przed używkami. Profesor w trakcie spotkania otrzymał statuetkę Oskarka Ekonomika w kategorii „dobry człowiek”.  Szczególne wrażenie na zgromadzonych wywarł Patryk Koczyba- wolontariusz Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, który propaguje  ogólnopolski program „Tak Dla Transplantacji”, którego głównym zadaniem jest szerzenie idei transplantacji, pomoc osobom  niepełnosprawnym  oraz wsparcie budowy modułu C Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w którym mieścić się będzie Centrum Leczenia Mukowiscydozy i Przeszczepu Płuc. Patryk  ponad cztery lata temu (jako szesnastolatek, po powikłaniach grypy) przeszedł operację wszczepienia nowego serca. Doświadczeń związanych z przeszczepem serca nie da się  wymazać z pamięci dlatego nasz gość czuje potrzebę dzielenia się nimi z innymi- tymi, którzy przeszli to samo, ale i tymi, którzy o transplantologii wiedzą niewiele. Jest żywym przykładem, że po przeszczepie można żyć normalnie, uprawiać sport, być aktywnym. Patryk zachęcał do świadomego oświadczania woli, co do przekazania organów do transplantacji. Część oficjalna, była tylko wprowadzeniem do filmu „Bogowie”- historii tego, jak legendarny kardiochirurg Zbigniew Religa pokonywał przeszkody stojące mu na drodze do przeprowadzenia w Polsce operacji przeszczepu serca. O tym jak wielkie wrażenie robiła ta historia na uczestnikach spotkania najlepiej świadczyło skupienie widzów w trakcie projekcji filmu.

Urząd Miasta Częstochowy

bip