Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

Grzegorz Lato i Grzegorz Lipowski

Wszyscy zgodnie przyznajemy, że sport jest bardzo ważnym elementem życia, a bynajmniej takim powinien być. Szczególnie dla młodych ludzi. Wiedzieli o tym już starożytni. To przecież antycznej cywilizacji grecko- rzymskiej zawdzięczamy rozwój idei igrzysk olimpijskich. Uprawianie sportu wyrabia sprawność fizyczną, ćwiczy ducha, uczy walki uczciwej, godnej, z poszanowaniem zasad "czystej gry". Takie bynajmniej są założenia. Wielu Polaków chociażby w bierny sposób uczestniczy w życiu sportowym kraju, śledząc na antenie telewizyjnej poczynania rodzimych gwiazd, kibicując "sportowcom sezonu", chlubiąc się sukcesami rodaków. Z drugiej stron socjologowie i pedagodzy biją na alarm. Młodzież unika sportu, zajęć wychowania fizycznego, znane są procedery tzw. "załatwiania zwolnień lekarskich". Dlaczego? Czemu- my uczniowie- unikamy wysiłku fizycznego i nie dbamy o sprawność naszego organizmu? Narzekamy, że na blokowiskach nie ma nic do roboty, na ograniczoną liczbę klubów sportowych, miejsc, w których przyjemnie i pożytecznie można by było spędzać czas. Zgadza się! - o przyczyny takiego stanu rzeczy warto zapytać samorządowca, człowieka polityki, Grzegorza Lipowskiego, który reprezentuje nas w Senacie. Ale czy tu tylko chodzi o politykę? Droga do sławy Grzegorza Lato powinna uzmysławiać, iż poprzez sport można w życiu osiągnąć wiele…W listopadzie odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych niezwykłe spotkanie. Gośćmi "Kontrolowanego Gadu- Gadu" byli Grzegorz Lato i Grzegorz Lipowski.
Pierwszy z nich to jeden z najbardziej znanych polskich sportowców, gwiazda narodowej piłki nożnej i niedościgniony wzór dla wielu sportowców. Nic też dziwnego, że w spotkaniu uczestniczyło tak wielu młodych sportowców z naszej szkoły. Drugi gość jest Senatorem reprezentującym Ziemię Częstochowską. Co ich łączy? Czy to spotkanie było przypadkowe? Przecież tak często mówi się, iż "wielki" sport ma silne powiązania ze światem polityki. Poza tym w biografii Grzegorza Lato odnajdziemy i elementy kariery politycznej.
Podstawowym ogniwem łączącym Lato z Lipowskim jest sukces, jaki udało się im w życiu osiągnąć. Uczniów ZSE żywo interesowały osobiste drogi do kariery obu panów.
"Jak się Panowie czują w roli tzw. "osób publicznych"? Które z cech charakteru ułatwiają życie ludziom, którzy mają stały kontakt z drugim człowiekiem, udzielają wywiadów prasie i telewizji? Czy zmieniliby coś Panowie w swoim życiu?"  oto niektóre z pytań, jakie padły w "Kontrolowanym Gadu- Gadu".
Nie zabrakło również pytań o przebieg kariery sportowej Grzegorza Lato. Gość przedstawił swoją fascynację piłką nożną, udzieli młodym sportowcom wielu cennych wskazówek, a najbardziej zainteresowanym pokazywał nawet jak strzelać bramki. Lato nie ukrywał, że w czasach, kiedy był królem sportowego boiska, piłka nożna oprócz realizacji życiowej pasji, profitów finansowych, dała mu możliwość zwiedzenia niemal całego ziemskiego globu, pokazała państwa, kultury i ludzi, których w innych okolicznościach zapewne by nie poznał. W okresie nieciekawej sytuacji politycznej, utrudnień komunistycznego rządu, który blokował swobodę podróżowania po świecie, Lato z polską reprezentacją piłki nożnej używał wolności. Jako najlepszy polski sportowiec był osobą uprzywilejowaną.

bip