Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

Akcja czytelnicza „CZYTAMy POEZJĘ”

W samej istocie poezji jest coś nieprzystojnego:

powstaje z nas rzecz, o której nie wiedzieliśmy, że w nas jest…. Czesław Miłosz.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Święto Poezji, a 2024 rok to rok Czesława Miłosza. Święto obchodzone corocznie 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania poezji a nawet tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

Przygotowano gazetkę okolicznościową "Wiosna rozkwita poezją" oraz wystawkę tomików poezji „Wiosna z Miłoszem” ze zbiorów biblioteki szkolnej. Rekomendowano uczniom do czytania wiersze klasyków polskich: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Ernesta Brylla.

Biblioteka szkolna włączyła się w szkolną zabawę "Podchody". Wyznaczonych zostało 9 stacji- miejsc, w których na uczestników czekały zadania do wykonania. Stacja nr 8, to biblioteka szkolna. Na każdą z drużyn przybywających do biblioteki czekały trzy zadania do wykonania, gdzie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale też sprytem, szybkością.

Zadanie nr 1. Znajdź tomiki poezji Czesława Miłosza

Zadanie nr 2. Odszukaj wiersz „Ars poetica?”

Zadanie nr 3. Rozwiąż test multimedialny- Co wiesz o Miłoszu?

Osoby, które pierwsze wywiązały się z zadania nr 2, w nagrodę czytały wiersz dla całej drużyny. Wszystkie drużyny dobrze sobie radziły z zadaniami.

 

Dzień poezji, to zachęta do przygody z poezją.

Dziękuję za wspólną zabawę i życzę miłej przygody z lekturą- nauczyciel bibliotekarz Iwona Tutak

bip