Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

Spotkanie z Panią Teresą Krętuś

  • Spotkanie z Panią Teresą Krętuś

    Spotkanie z Panią Teresą Krętuś

W dniu 9 października 2019 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie odbyło się spotkanie z Panią Teresą Krętuś w ramach projektu „Ocalmy od zapomnienia- Świadek historii”.
Pani Teresa Krętuś jest absolwentem naszej szkoły, w roku 1955 ukończyła szkołę i zdała egzamin maturalny. To co czyni jej osobę wyjątkową to przeżycia, które były jej udziałem jako dziecka w trakcie II wojny światowej i jako osoby dorosłej po zakończeniu wojny.
We wrześniu 1939 r. jako córka oficera wojska polskiego z rozkazu dowództwa opuściła Częstochowę i wyniku działań wojennych dostała się pod okupację sowiecką. W lipcu 1940roku w ramach represji wobec Polaków została deportowana wraz z mamą i bratem na Syberię na „ nieludzką ziemię”.
Pobytu na Syberii omal nie przypłacili życiem. Nadzieją okazał się układ Sikorski-Majski i tworzenie Armii Polskiej. To z Armią Andersa opuściła ZSRS i została ewakuowana przez Iran do Afryki
w miejscowości Tengeru w Tanganice (obecnie Tanzania). Tam przebywała przez cztery lata, mogąc wreszcie poczuć się bezpiecznie.
Powrót do Polski w 1946 roku okazał się powrotem do zniewolonego kraju. Nieznany był również los ojca Pani Teresy, który został odnaleziony w Związku Sowieckim 10 lat po wojnie .
Pani Teresa Krętuś z koszmaru, który przeżyła nie mogła się wyzwolić aż do 1991 roku, gdyż w czasach komunizmu za przyznanie się do pobytu na Syberii groziło więzienie lub represje. Nasz Gość– Pani Teresa Krętuś opowiedziała swoją historią młodzieży z klas IA5, IC, ID, IIID. Ponadto w spotkaniu udział wzięli p. Dyrektor Maciej Trzmiel, nauczyciele, w tym nauczyciele historii: p. Nina Dziubek, p. Andrzej Duber, p. Grzegorz Suski.

bip