Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

Krótkoterminowa wymiana młodzieży w Urbino (Włochy) w ramach projektu „Rethink the future– sustainable thinking” Erasmus+

  • Krótkoterminowa wymiana młodzieży w Urbino (Włochy) w ramach projektu „Rethink the future– sustainable thinking” Erasmus+

    Krótkoterminowa wymiana młodzieży w Urbino (Włochy) w ramach projektu „Rethink the future– sustainable thinking” Erasmus+

Od 7 maja do 13 maja 2023r. grupa ośmiu uczniów z naszej szkoły z dwoma opiekunami wraz z przedstawicielami pozostałych szkół partnerskich (tj. z Niemiec, Hiszpanii i Węgier) przebywała w partnerskiej szkole w Urbino, we Włoszech. Było to ostatnie spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Rethink the future – sustainable thinking”. Po etapie otwartej rekrutacji z naszej szkoły w wymianie udział wzięli następujący uczniowie: Marta Sieradzka (4d5), Paulina Kocińska (4d5), Miłosz Gzel (3e), Karolina Matyjaszczyk (2d), Kuba Balsamski (2a), Bartosz Maciąg (2a), Natalia Deska (1a) oraz Paweł Grzyb (1a). W wyjeździe towarzyszyły im p. Sylwia Kalota oraz p. Aleksandra Żyła – koordynatorki projektu „Rethink the future”.

Uczniowie byli zakwaterowani u rodzin, co dało im niebywałą okazję do poznania głębiej kultury i kuchni włoskiej, ich nawyków i codziennych zachowań oraz do porozumiewania się w języku angielskim. Uczniowie mieli okazję zwiedzić włoską szkołę Liceo Scientifico e delle Scienze Umane “Laurana-Baldi”, pracować w międzynarodowych zespołach nad tematem „What will happen if we don’t live sustainably?” („Co się stanie jeśli nie będziemy żyć w zrównoważonym rozwoju?”), czego rezultatem było stworzenie prezentacji oraz infografik zwracających uwagę na ważkość tego tematu i konieczność zmiany naszych codziennych zachowań: w kraju, mieście, szkole i domu.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Urbino – niewielkie miasteczko o bogatej historii i malowniczym położeniu ze Starówką wpisaną na listę UNESCO, okoliczne miejscowości, miasta wybrzeża, a także Rawennę oraz Furlo – niezwykły wąwóz, który jest siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym pary unikatowych orłów przednich.

Uczniowie wzięli udział również w spotkaniu z władzami miasta i przedstawicielami Erasmusa w Urbino oraz pracownikami tamtejszego Uniwersytetu, które było doskonałą okazją do pozyskania wiedzy na temat różnych działań Erasmusa oraz upowszechnienia rezultatów naszego projektu.

W piątek uczniowie mieli również możliwość wzięcia udziału w paradzie kostiumowej wraz z kolegami ze szkoły partnerskiej w Urbino. Za tę możliwość szkole włoskiej bardzo serdecznie dziękujemy!

Spotkanie w Urbino było świetną wymianą dobrych praktyk, podsumowaniem i rozszerzeniem wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju– szczególnie tej związanej z naszą przyszłością, przełamywaniem barier i stereotypów, możliwością porozumiewania się w języku angielskim właściwie 24 godziny na dobę, poznania podstaw języka włoskiego, a także zwyczajnie szansą, żeby odbyć zagraniczną podróż oraz nawiązać nowe znajomości lub wzmocnić istniejące przyjaźnie.

Wyjazd był sfinansowany z środków UE w ramach projektu Erasmus+.

 

GALERIA

 

bip