Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

Krótkoterminowa wymiana młodzieży w Moratalli (Hiszpania) w ramach projektu „Rethink the future– sustainable thinking” Erasmus+

 

Od 27 marca do 1 kwietnia 2022r. grupa ośmiu uczniów z naszej szkoły z dwoma opiekunami wraz z przedstawicielami pozostałych szkół partnerskich (tj. z Niemiec, Włoch i Węgier) przebywała w partnerskiej szkole w Moratalii, w Hiszpanii. Po etapie otwartej rekrutacji z naszej szkoły w wymianie udział wzięli następujący uczniowie: Kinga Knapczyk (4b), Patrycja Tkaczyk (4b), Alicja Gajosek (3e), Dominika Kasperczyk (3a), Daria Franc (3a), Dagmara Brzezina (3a5), Natalia Kustal (3a5) oraz Sebastian Pochyła (1d). W wyjeździe towarzyszyły im p. Sylwia Kalota oraz p. Aleksandra Żyła– koordynatorki projektu „Rethink the future”.

Uczniowie byli zakwaterowani u rodzin, co dało im niebywałą okazję do poznania głębiej kultury hiszpańskiej, ich nawyków i codziennych zachowań oraz do porozumiewania się w języku angielskim. Uczniowie mieli okazję zwiedzić hiszpańską szkołę, pracować w międzynarodowych zespołach nad tematem „Blue Economy and ocean pollution” („Niebieska Ekonomia i zanieczyszczenia oceanów”), czego rezultatem było stworzenie artykułów z propozycjami rozwiązań problemu oraz infografik zwracających uwagę na ważkość tego tematu.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Moratallę– niewielkie miasteczko w Murcji o bogatej historii i malowniczym położeniu, okoliczne miejscowości, przedsiębiorstwo produkujące ryż działające w duchu zrównoważonego rozwoju, a także Kartagenę z jej Teatrem Rzymskim (odkrytym dopiero około 30 lat temu) oraz Mar Menor– piękną lagunę, która jest równocześnie źródłem bogactwa ryb i owoców morza dla Hiszpanii, jak i smutną „ofiarą” zanieczyszczeń oceanów powodowanych przez ludzką działalność. Zwiedzający Mar Menor mogli na własne oczy przekonać się, że ludzie mają rzeczywisty wpływ na stan oceanów, a także dowiedzieć się, jakie działania są podejmowane przez rząd hiszpański oraz lokalną ludność, żeby przeciwdziałać negatywnym skutkom zanieczyszczeń.

Spotkanie w Moratalii było świetną wymianą dobrych praktyk, pozyskaniem nowej wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju– szczególnie tej związanej z morzami, przełamywaniem barier i stereotypów, możliwością porozumiewania się w języku angielskim właściwie 24 godziny na dobę, poznania podstaw języka hiszpańskiego, a także zwyczajnie szansą dla niektórych osób, żeby w ogóle odbyć zagraniczną podróż i lecieć samolotem.

bip