Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

Krótkoterminowa wymiana młodzieży w Eger (Węgry) w ramach projektu „Rethink the future– sustainable thinking” Erasmus+

Od 28 listopada do 2 grudnia 2022r. grupa ośmiu uczniów z naszej szkoły z dwoma opiekunami wraz z przedstawicielami pozostałych szkół partnerskich (tj. z Niemiec, Włoch i Hiszpanii) przebywała w partnerskiej szkole w Eger, na Węgrzech. Po etapie otwartej rekrutacji z naszej szkoły w wymianie udział wzięli następujący uczniowie: Alicja Kurzycka (4b), Jakub Janasik (4b5), Alan Krzyczmonik (4b5), Klaudia Perczak (3d), Maria Nowakowska (2a), Natalia Gawron (2b), Weronika Herczyk (1a) oraz Karolina Wieczorek (1a). W wyjeździe towarzyszyły im p. Sylwia Kalota oraz p. Aleksandra Żyła– koordynatorki projektu „Rethink the future”.

Uczniowie byli zakwaterowani u rodzin, co dało im niebywałą okazję do poznania głębiej kultury węgierskiej, ich nawyków i codziennych zachowań oraz do porozumiewania się w języku angielskim. Uczniowie mieli okazję zwiedzić węgierską szkołę, pracować w międzynarodowych zespołach nad tematem „Reduce, reuse, recycle” („Ogranicz, użyj ponownie, przetwórz”) oraz „Zero waste” („Zero odpadów”), czego rezultatem było stworzenie plakatów o tej tematyce oraz „nowych” rzeczy ze śmieci i odpadów. Najlepszy projekt został wybrany przez nauczycieli. Uczniowie wzięli też udział w spotkaniu z dyrektorem firmy Terra-vita, który opowiedział o procesie przetwarzania odpadów oraz transporcie odpadów niebezpiecznych, a także obejrzeli film o przetwarzaniu śmieci.

Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Eger– nieduże miasto na Węgrzech o bogatej historii i uroczym położeniu, a także piękną stolicę kraju– Budapeszt z jego imponującym budynkiem Parlamentu.

Spotkanie w Eger było świetną wymianą dobrych praktyk, pozyskaniem nowej wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju– szczególnie tej związanej z przetwarzaniem, składowaniem i ograniczaniem odpadów; przełamywaniem barier i stereotypów, możliwością porozumiewania się w języku angielskim właściwie 24 godziny na dobę, a także nawiązaniem nowych kontaktów, znajomości, a może i przyjaźni.

 

GALERIA

 

bip