Finał Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
W naszej szkole z wielkim zaangażowaniem obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego tegoroczne hasło brzmiało „Poznajmy się w bibliotece”. Celem działań była popularyzacja tego święta oraz zachęcanie uczniów do aktywnego korzystania z zasobów biblioteki.W ramach obchodów przygotowano szereg różnorodnych inicjatyw. Biblioteka prowadziła zajęcia tematyczne, a na głównym holu szkoły wyeksponowała gazetkę okolicznościową poświęconą świętu pt. „Październik – Miesiąc Bibliotek Szkolnych”.
Akcja czytelnicza „Jesień z książką” pozwoliła młodzieży zapoznać się z jesiennymi bestsellerami, które zostały wyeksponowane na specjalnej wystawie. Czytelnia przybrała jesienno-świąteczny wystrój, który wprowadził ciepły i przytulny klimat sprzyjający czytaniu. Nieodłącznym elementem obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych było czytelnicze wyzwanie „Książkowy Październik”, w którym uczniowie mogli podjąć różnorodne zadania związane z czytaniem. Nasza biblioteka bierze udział w wyzwaniu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 „Książkowy niekalendarz”. Składa się on z 12 kart na każdy miesiąc, z których każda zawiera 3 zadania zachęcające do odwiedzenia biblioteki i sięgnięcia po książkę. W ramach obchodów uczestniczyliśmy w lokalnych obchodach X edycji Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „Moc bibliotek”, a także nasza szkoła aktywnie zaangażowała się w Ogólnopolski Tydzień Noblowski 2024. Przygotowano prezentacje tegorocznych Noblistów w „Galerii Noblistów”, zorganizowano również zajęcia tematyczne oraz konkurs „Polscy Nobliści” w formie literackiej krzyżówki.
Kolejnym ciekawym wydarzeniem, które odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, był konkurs „Kulturalno-czytelnicze CV”. Konkurs ten skierowany był do uczniów klas pierwszych i miał na celu nie tylko poznanie ich preferencji czytelniczych, ale także zachęcenie do refleksji nad własnymi nawykami czytelniczymi oraz ulubionymi formami spędzania czasu z książką. Uczniowie zostali poproszeni o wypełnienie ankiety „Kulturalno-czytelnicze CV” w formie otwartych pytań oraz dodania grafiki/emotikona. W CV uwzględniono takie informacje, jak ulubione książki, gatunki literackie, autorzy, a także formy czytania oraz sposób zdobywania interesujących tytułów. Dzięki temu organizatorzy mogli lepiej poznać literackie gusta młodzieży oraz ich podejście do czytania. Największą popularnością wśród uczniów cieszyła się literatura młodzieżowa, szczególnie, fantastyka, kryminały oraz książki o tematyce obyczajowej. Niektórzy uczniowie podzielili się również swoimi zainteresowaniami literaturą faktu, a nawet klasyką literatury, co zaskoczyło organizatorów. Najchętniej sięgają po książki w wersji papierowej, następnie w elektronicznej znaczna część uczniów lubi słuchać audiobooki. Każda z tych form ma swoje unikalne zalety, które sprawiają, że mogą one idealnie wpasować się w różne sytuacje życiowe i preferencje czytelnicze.
29 października w ramach podsumowania Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu „Polscy Nobliści” oraz „Kulturalno–czytelnicze CV”. Na zwycięzców czekały pamiątkowe dyplomy, „bon na dzień bez pytania” oraz wspaniałe nagrody, które mają dodatkowo zmotywować uczniów do rozwijania swoich zainteresowań czytelniczych.Obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych zakończyły się sukcesem, promując kulturę czytania i podkreślając znaczenie biblioteki, jako miejsca spotkań i rozwoju.
Iwona Tutak
Czytelnia - jesienno-świąteczny wystrój
Czytelnicze wyzwanie Książkowy Październik
Gazetka okolicznościowa
Jesień z książką
Jesienno-świąteczny wystrój
Nagroda I miejsce
Nagroda II miejsce
Nagroda III miejsce
Nagroda konkurs Kulturalno-czytelnicze CV
Nagrody w konkursie Kulturalno-czytelnicze CV
Nagrody w konkursie Polscy Nobliści
Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
Rozstrzygnięcie konkursów
Wręczenie nagród