Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
A
Szarość
A
Reset

„MAJ z Poświatowską” w Tygodniu Bibliotek 2023

  • „MAJ z Poświatowską” w Tygodniu Bibliotek 2023

    Kolaż- „MAJ z Poświatowską”

W maju br. obchodziliśmy 88. rocznicę urodzin Haliny Poświatowskiej - jednej z najsłynniejszych polskich poetek XX wieku. W ramach akcji przygotowano kilka inicjatyw dla czytelników.

Otwarcie projektu rozpoczęto od gazetki okolicznościowej „88.rocznica urodzin Haliny Poświatowskiej”, prezentując biografię poetki i wybraną poezję. W czytelni natomiast przygotowano wystawkę prezentującą twórczość poetki ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz książki o poetce.

Odbył się spacer po Częstochowie „Śladami Haliny Poświatowskiej”. Uczennice klasy 1G dotarły do miejsc, z którymi związana była poetka: ulica św. Augustyna 25- kościół, w którym przyjęła chrzest św.; ul. 7 Kamienic – kamienica, w której poetka spędziła dzieciństwo; III Alei NMP - ławeczka z rzeźbą Poświatowskiej, przy której czytałyśmy poezję naszej częstochowianki.

Na zajęciach bibliotecznych prezentowano sylwetkę pisarki oraz czytano jej wiersze, a także przedstawiono ciekawostki z życia Poświatowskiej na podstawie autobiograficznej książki „Opowieść dla przyjaciela” i biografii Poświatowskiej „Uparte serce”.

Zorganizowano wycieczkę do Muzeum Haliny Poświatowskiej. Uczniowie klasy 4E5 uczcili pamięć o poetce w Domu Poezji - budynek, w którym poetka mieszkała wraz z rodziną po II wojnie światowej. Młodzież spotkała się ze Zbigniewem Mygą, bratem poetki. Zwiedziła wystawę poświęconą życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej, na którą składają się pamiątki, fotografie i dokumenty.

Zorganizowano wyjście do Filii nr 4, Biblioteki Publicznej w Częstochowie. Młodzież z kl.1C uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych „Poznaję swoją bibliotekę osiedlową”. Zajęcia prowadzone były przez panią kierownik- Filii nr 4, która omówiła zasady korzystania ze zbiorów i usług bibliotecznych. Głównymi założeniami wizyty było: zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy biblioteki, wyposażeniem i rodzajem zbiorów oraz zachęcenie młodzieży do korzystania z zasobów biblioteki osiedlowej. Maj, to święto książki! Z okazji Dnia Bibliotekarzy i Bibliotek przypadającego 8 maja złożyliśmy życzenia i podziękowaliśmy pani kierownik za spotkanie.

Tydzień Bibliotek zaakcentowano również udziałem nauczycieli bibliotekarzy w „XIII Regionalnej Sesji Popularyzatorskiej”, która odbyła się w Muzeum Haliny Poświatowskiej. Gościem spotkania była pani Celina Walasik, która opowiadała o swojej debiutanckiej książce „Odkrywam siebie na nowo". Po spotkaniu można było nabyć książkę i otrzymać autograf. Publikacja jest już dostępna w bibliotece szkolnej, posiada autograf i specjalną dedykację dla czytelników szkolnej biblioteki.

Akcja czytelnicza „MAJ z Poświatowską w bibliotece” była doskonałą okazją do popularyzacji twórczości tej znakomitej polskiej pisarki oraz rozbudzenia wyobraźni młodzieży. Podejmowane działania wpisują się w obchody XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne święto bibliotek przebiegało pod hasłem: „Moja, Twoja, Nasza– BIBLIOTEKA”. Odnosi się do biblioteki, jako miejsca, do którego chętnie zaglądamy, czy to przychodząc osobiście, czy tylko przeglądając stronę internetową lub facebooka. Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie coś w niej interesującego.

Przedsięwzięcia realizowane były w ramach projektu bibliotecznego „Pamięci Haliny Poświatowskiej” opracowanego przez nauczyciela bibliotekarza- Iwonę Tutak.

 

GALERIA

 

bip